ul. Poniatowskiego 29, 05-220 Zielonka psychologpoikzielonka@gmail.com (022) 771 83 84

Poradnictwo psychologiczne

Konsultacje psychologiczne

Odbywają się w celu zdiagnozowani problemu oraz ustalenia metod działania, które dadzą najlepsze efekty. Porady psychologiczne udzielane w ramach konsultacji to najczęściej jedna, bądź kilka sesji. Spotkania z psychologiem w ramach konsultacji odbywa nie tylko osoba z problemem lub trudnością, ale mogą one być realizowane również przez bliskim. Psycholog porady udziela na przykład również rodzinie związanej problemem alkoholowym lub bliskim osoby chorej terminalnie – porady psychologiczne mają wtedy na celu wsparcie rodziny w radzeniu sobie z problemem choroby alkoholowej lub paliatywnej.

Interwencja kryzysowa

Pomoc udzielana osobie, która doświadczyła nagłej sytuacji w wyniku której utraciła równowagę psychiczną. W ramach interwencji kryzysowej pomaga się osobom, które doświadczyły przemocy domowej, zostały napadnięte, czy brały udział w wypadku. W Polsce, ośrodki interwencji kryzysowej dostępne są potrzebującym nieodpłatnie i zgłosić można się do nich praktycznie przez całą dobę.

Interwencja kryzysowa jest specyficzną formą oddziaływania psychologicznego, które polega na nawiązaniu kontaktu w sytuacji trudnej, kryzysowej, traumatycznej. Głównym zadaniem nie jest rozwiązanie sytuacji kryzysowej – taki cel trudno byłoby zrealizować podczas jednorazowego spotkania, ale zredukowanie lęku pacjenta i udzielenie mu wsparcia potrzebnego do tego, by nie doszło do dezorganizacji psychologicznej. W praktyce, w ramach pomocy, terapeuci kryzysowi pomagają pacjentom uspokoić się, zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz pokazują możliwości pomocy, które może znaleźć osoba w kryzysie.

Konsultacje dla par

Konsultacje dla par kierowane są do dwojakiego rodzaju osób. Jedną grupę najczęściej odwiedzających gabinet par, stanowią osoby, które przeżywają poważne trudności w związku i psychoterapia jest dla nich sposobem na uratowanie związku i odbudowanie go. Drugą grupę – znacznie rzadszą – stanowią pary, które choć dobrze funkcjonują, chcą rozwijać swój związek, stać się bardziej świadomymi siebie ludźmi i dzięki temu, budować jeszcze lepszy, trwalszy i bardziej dojrzały związek. W obu przypadkach, psychoterapia dla par może spełnić swoje zadanie, o ile tylko obie uczestniczące w niej osoby, będą rzeczywiście gotowe na to, by pracować nad swoim związkiem i relacją.

Jak namówić partnera na konsultacje dla par?

Bardzo często, potrzebę uczestniczenia w psychoterapii odczuwa tylko jednak osoba z pary (niekoniecznie kobieta, jak zwykło się uważać). Druga osoba zdecydowanie odmawia udziału w terapii dla par, najczęściej negując istnienie trudności w związku. Jak sobie z tym radzić?

Nie nazywaj psychoterapii leczeniem a rozwojem – leczenie zakłada chorobę. Twój partner może nie chcieć przyznać się do tego, że tworzycie “chory związek”.

Mów o swoich potrzebach i o tym, że ty potrzebujesz wspólnej terapii. Mów “ja” zamiast “my” – w ten sposób dasz partnerowi przestrzeń.

Wspieraj partnera mówiąc mu, jak bardzo zależy Ci na waszym związku.

Niechęć do psychoterapii dla par często wynika z lęku. Zapytaj partnera czego się boi, a jeśli nie chce powiedzieć, podpowiadaj mu zadając konkretne pytania “Np. czy boisz się, że po terapii się rozstaniemy? Czy boisz się, że przestanę cię kochać?” – rozwiej wątpliwości partnera.

Poproś partnera o pomoc. Wytłumacz mu, że jest Ci źle w obecnym układzie i potrzebujesz pomocy, a jego obecność jest niezbędna – w ten sposób możesz namówić do psychoterapii osobę, która boi się naznaczenia jako osoba z problemami.

 

(Źródła: http://www.psychoterapeuta.net.pl/, http://www.psychologia.net.pl/, http://www.psychika.eu/