twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
26 sie

Konsultacje psychologiczne

Odbywają się w celu zdiagnozowani problemu oraz ustalenia metod działania, które dadzą najlepsze efekty. Porady psychologiczne udzielane w ramach konsultacji to najczęściej jedna, bądź kilka sesji. Spotkania z psychologiem w ramach konsultacji odbywa nie tylko osoba z problemem lub trudnością, ale mogą one być realizowane również przez bliskim. Psycholog porady udziela na przykład również rodzinie związanej problemem alkoholowym lub bliskim osoby chorej terminalnie – porady psychologiczne mają wtedy na celu wsparcie rodziny w radzeniu sobie z problemem choroby alkoholowej lub paliatywnej.

Interwencja kryzysowa

Pomoc udzielana osobie, która doświadczyła nagłej sytuacji w wyniku której utraciła równowagę psychiczną. W ramach interwencji kryzysowej pomaga się osobom, które doświadczyły przemocy domowej, zostały napadnięte, czy brały udział w wypadku. W Polsce, ośrodki interwencji kryzysowej dostępne są potrzebującym nieodpłatnie i zgłosić można się do nich praktycznie przez całą dobę.

Interwencja kryzysowa jest specyficzną formą oddziaływania psychologicznego, które polega na nawiązaniu kontaktu w sytuacji trudnej, kryzysowej, traumatycznej. Głównym zadaniem nie jest rozwiązanie sytuacji kryzysowej – taki cel trudno byłoby zrealizować podczas jednorazowego spotkania, ale zredukowanie lęku pacjenta i udzielenie mu wsparcia potrzebnego do tego, by nie doszło do dezorganizacji psychologicznej. W praktyce, w ramach pomocy, terapeuci kryzysowi pomagają pacjentom uspokoić się, zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz pokazują możliwości pomocy, które może znaleźć osoba w kryzysie.

Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR)

Podejście skoncentrowane na rozwiązaniach służy budowaniu rozwiązań, nie koncentruje się zatem na analizie problemu. Celem nie jest samo odkrywanie źródeł problemu, czy jego analiza, ale poszukiwanie najbardziej optymalnego rozwiązania dla sytuacji, w której klient się znalazł. Oczywistym jest, że rozwiązanie generowane jest na drodze procesu terapeutycznego przez samego klienta. Terapeuta nie ingeruje w te pomysły, chyba, że zagrażają życiu lub są niezgodne z prawem. Skutki terapii TSR są widoczne, mierzalne i mogą podlegać weryfikacji. Cele terapeutyczne podlegają pewnym zasadom: muszą być realne, mierzalne, ważne dla klienta, jasno sprecyzowane, określone w czasie, raczej małe niż duże, pozytywnie określone. W procesie terapeutycznym wydobywane są i wzmacniane zasoby klienta, jego mocne strony, siła do przezwyciężania trudności, mądrość. Jednym z głównym założeń jest jednak twierdzenie budzące opór terapeutów innych modeli, a mianowicie, że to klient jest ekspertem we własnym życiu, terapeuta tworzy relację równorzędną, nieuznane się tu podejścia „górowania” nad klientem swoim autorytetem, wiedzą etc. Dla terapeuty TSR bardzo charakterystyczna jest postawa niewiedzy – my nie wiemy niczego lepiej i więcej, niż nasi klienci, bo to ich życia dotyczy terapia a to oni są największymi znawcami swojego życia. Tutaj nie ma gotowych recept i sztampowych rozwiązań, każdy klient jest inny, inna jest jego historia, problem i pomysły jego rozwiązania. A to, czym dysponuje wobec klienta terapeuta TSR to wiedza o procesie terapeutycznym, znajomość przydatnych technik, postawa życzliwego wsparcia i zainteresowania i nasza tajna broń – odpowiednio zadawane pytania.

Konsultacje dla par

Konsultacje dla par kierowane są do dwojakiego rodzaju osób. Jedną grupę najczęściej odwiedzających gabinet par, stanowią osoby, które przeżywają poważne trudności w związku i psychoterapia jest dla nich sposobem na uratowanie związku i odbudowanie go. Drugą grupę – znacznie rzadszą – stanowią pary, które choć dobrze funkcjonują, chcą rozwijać swój związek, stać się bardziej świadomymi siebie ludźmi i dzięki temu, budować jeszcze lepszy, trwalszy i bardziej dojrzały związek. W obu przypadkach, psychoterapia dla par może spełnić swoje zadanie, o ile tylko obie uczestniczące w niej osoby, będą rzeczywiście gotowe na to, by pracować nad swoim związkiem i relacją.

Jak namówić partnera na konsultacje dla par?

Bardzo często, potrzebę uczestniczenia w psychoterapii odczuwa tylko jednak osoba z pary (niekoniecznie kobieta, jak zwykło się uważać). Druga osoba zdecydowanie odmawia udziału w terapii dla par, najczęściej negując istnienie trudności w związku. Jak sobie z tym radzić?

Nie nazywaj psychoterapii leczeniem a rozwojem – leczenie zakłada chorobę. Twój partner może nie chcieć przyznać się do tego, że tworzycie „chory związek”.

Mów o swoich potrzebach i o tym, że ty potrzebujesz wspólnej terapii. Mów „ja” zamiast „my” – w ten sposób dasz partnerowi przestrzeń.

Wspieraj partnera mówiąc mu, jak bardzo zależy Ci na waszym związku.

Niechęć do psychoterapii dla par często wynika z lęku. Zapytaj partnera czego się boi, a jeśli nie chce powiedzieć, podpowiadaj mu zadając konkretne pytania „Np. czy boisz się, że po terapii się rozstaniemy? Czy boisz się, że przestanę cię kochać?” – rozwiej wątpliwości partnera.

Poproś partnera o pomoc. Wytłumacz mu, że jest Ci źle w obecnym układzie i potrzebujesz pomocy, a jego obecność jest niezbędna – w ten sposób możesz namówić do psychoterapii osobę, która boi się naznaczenia jako osoba z problemami.

 

(Źródła: http://www.psychoterapeuta.net.pl/, http://www.psychologia.net.pl/, http://www.psychika.eu/